שבע המלכויות, או – שדר מהקצה השני, עבודה של שרית עברני ועוד משהו

נתחיל בהקדמה קצרה:

לפני איזה זמן הקמנו, נטע ומירון, את אתר "אנשי הכפר" שהאיפיון המרכזי שלו הוא אמנות עצמאית. כידוע זה לא מושג מדוייק לגמרי, אבל רצינו ליצור במה לדברים שנראים פחות במרכז הסצינה.

בהזדמנות הזאת עדכון : בזמן שעבר שיניתי (נטע) במשהו את אורח חיי, וכיום אני לומד לתואר שני בתולדות ישראל, ככה שהעיסוק המחקרי/ לימודי תופס חלק גדול מזמני הפנוי, והאתר קצת האט בקצב הפרסומים, וזאת בלשון המעטה…

לפני כמה ימים קיבלתי מייל מפתיע, מחברה (על תקן "חביירה" מהקיבוץ, אין אדון, גברת וכו', אלא "חבייר", "חביירה" וכו') שעושה יח"צ לתערוכת עבודות לפי סדרות של HBO. למי שמכיר- חברת הפקות טלוויזיה ענקית, שבישראל מיוצגת ע"י  YES, ובעיקר תוכלו למצוא אותם בערוץ oh, למי שמצליח להישאר ער אחרי שהילדים נרדמים ומסיימים את כל המשימות כמו שטיפת כלים, הכנת כל מיני סיכומים וכו'. הם הפיקו את הסופר'נוס, משחקי הכס, דם אמיתי, סקס והעיר הגדולה, אימפריית הפשע ועוד. סמדר הציעה להכניס פוסט על התערוכה לאתר. למען הסר ספק אני אומר לכם מראש שאין בינינו שום קשר מסחרי- אני לא מקבל בעד זה כסף או כל תמורה אחרת- אלא רק עוד חומר לאתר. אבל עדיין עומדת בעינה השאלה: לפרסם או לא?

החלטתי די מהר לפרסם משהו. אני אוהב קומיקס, וגם אם אנחנו כאן בעיקר בקומיקס אלטרנטיווי, כמו למשל רותם מקרית גת (שהגיע הזמן שיעלה משהו חדש), אני אוהב גם קומיקס ואיור מסוגים אחרים, כמו למשדל Sin City ובעיקר הרבה מנגה- שזה קומיקס יפני. יש בדברים האלה מין איכות "רעה ביחס לטעם הטוב", אני אוהב את הגירוי הזה ואוהב את התזוזה שהוא יוצר בתחום השפה הויזואלית. וחוץ מזה יש תמיד עבודות שאהובות עלי יותר או פחות.

בקיצור, אמרתי כן. ועכשיו אחרי ההקדמה הארוכה, לכמה דוגמאות מתוך התערוכה.

שרית עברני: פרסקו שבע המלכויות

שרית עברני: פרסקו שבע המלכויות

 

שרית עברני: בהשראת משחקי הכס

שרית עברני: בהשראת משחקי הכס

 

על האמנית:  שרית עברני היא מאיירת ומעצבת דמויות בוגרת בצלאל (2006) בעלת סטודיו עצמאי לאיור רב תחומי ועיצוב הפועל שנים רבות בארץ ובעולם בפרויקטים שונים ומגוונים.

בפרויקטים אישיים היא מרבה לעסוק במיתוסים, סמלים ומסתורין לאורך ההיסטוריה האנושית בניסיון להבין את החיים, העולם והטבע. מתוך משיכה ל"תת המודע הקולקטיבי" – אוסף הסיפורים שתרבויות מספרות לעצמן סיפורים שחושפים תמיד את פחדיהם, חלומותיהם וסודותיהם החבויים של בני האדם עצמם.שואבת השראה ממיתולוגיות, אגדות פולקלור ודימויים איקוניים מכל העולם בחיפוש אחרי פרשנות ושפה אישית­ עכשווית.

כותבת האמנית על העבודה: seven kingdoms fresco  / פרסקו שבע הממלכות:

"מיתוסים הם החלומות המשותפים" (ג'וזף קמפבל) משחקי הכס סדרת הטלוויזיה והאפוס הספרותי עליה מבוססת ­ הפכה בעיניי למיתולוגיה לכל דבר. הסיפורים והסמלים מחלחלים עמוק לתרבות העכשוויות, ומחדשים סיפורים, פחדים, גיבורים וארכיטיפים שמלווים את האנושות מאז ומעולם.

המיתולוגיה של ימינו מוקרנת להמונים בנוחות ביתם ומחברת דרך המסך אנשים מתרבויות שונות אל תוך ״עולם חלום״ מאוחד ומהודק שמהדהד לתוך חייהם ­ עולם שבע הממלכות.

כמו בכל קאנון מיתולוגי ­ הסמלים, סיפורי המפתח והמוטיבים של הסדרה זוכים לאינסוף פרשנויות וגילגולים ­ חיפשתי דרך לתרגם מוטיבים מהסדרה לקיר כוח שמפעיל בצופה חוויות וזיכרונות ומעצים את החיבור שלו אליה, תוך כדי פענוח הסמלים, קצת בדומה לויטראז׳ים/ קירות פרסקו בקתדרלות של העולם הישן.

בחרתי בשפה של הפשטה גרפית / גאומטרית שעל התפר שבין העכשווי לפרימיטיבי, בין עולם האיקונות לאייקונים ונוצרת איקונוגרפיה ׳כמו דתית׳ לכל דבר.

ועוד שתי עבודות מהתערוכה:

הסופרנוס

הסופרנוס

 

אימפריית הפשע

אימפריית הפשע

 

התערוכה תהיה בדיזינגוף סנטר, בדיוק מתחת לרחוב (במעבר שמחבר את שני צידי הקניון) ותהיה פתוחה ללא תשלום לקהל הרחב החל מה- 9 לאפריל ועד ה- 22 לאפריל כולל, בין השעות: אמצע שבוע 11:00-21:00, ימי שישי וערבי חג 09:00-15:00 ומוצאי חג ושבת בין 18.00-23.00. ולמי שמעוניין, זה הקישור לאתר הגלריה (yes oh gallery)

חג שמח, ובהצלחה!

1 תגובות למאמר

    העבודה עם העורב לא שלה. היא של הדר גבע

כתיבת תגובה למאמר

380
מילים

עיצוב: מיכאל גולןבנייה: תום רושקו